12 fakte të çuditshme rreth filmave më të njohur, që me siguri nuk i dini!

Ne i shikojmë filmat, i pëlqejmë por nuk dimë se çfarë fshihet pas këtyre apo pas historisë që ka filmi. Gjithashtu ju nuk mund të keni vëne re se disa detaje të çuditshme, kështu që ne vendosëm të bashkojmë disa fakte rreth filmave më të njohur, për t’i ndarë me ju. Tani do të kuptoni gjithçka që duhet të dini rreth këtyre dilemave.

1. Filmi “No Country for Old Men” dhe “ Married…with Children”

Një gazetë është shfaqur dy herë. E pamë atë në emisionin televiziv “Married … with Children” e cila u transmetua fillimisht në vitin 1987 dhe në filmin e vitit 2007 “No Country for Old Men”.

2. The Godfather

Shumë nga ata që morën pjesë në të shtënat e turmës gjatë xhirimeve të skenës së dasmës me Don Corleone në “The Godfather”, ishin me të vërtetë gangsterë dhe të afërm të tyre.

3. The Devil’s Advocate

Ndeshja e boksit që shikonte Al Pacino dhe Keanu Reeves gjatë këtij filmi ishte e vërtetë. Ndeshja, e cila ishte për titullin kampion bote u zhvillua në Nju Jork më 4 tetor 1996.

4. Forrest Gump

Siç dihet, komploti i Forrest Gump fillon gjatë fëmijërisë së heroit. Gjatë rrjedhës së filmit, ne e shohim atë si një fëmijë, një adoleshent dhe një të rritur. Në fillim të çdo faze të re të filmit, ne e shohim atë të veshur me një këmishë me ngjyrë të kaltër. Djali i Forrest është veshur në të njëjtën këmishë në fund të filmit.

5. Pulp Fiction

Çfarë ishte brenda asaj valixhe në Pulp Fiction? Nuk ishte shpirti i Marsellus Wallace

6. The Shining / Toy Story

Tapeti para dhomës së Sid në filmin e animuar Toy Story është saktësisht i njëjtë me tapetin në një nga korridoret e hotelit në The Shining. Është korridori i njëjtë përgjatë të cilit Jack Nicholson përpiqet të vrasë gruan dhe djalin e tij me një sëpatë.

LEXO DHE :  Rama u flet ashpër pedagogëve: Të mbarojë kjo shfaqje me shumë fytyra

7. Posteri i “The Silence of the Lambs”

Gjithkush e di se në posterin për “The Silence of the Lambs” ka një flutur me një kafkë. Por pak njerëz kanë vënë re ndonjëherë se kjo kafkë vet përbëhet nga imazhet e së paku tre grave të zhveshura.

8. Titanic

Përkundër besimit të përbashkët, James Cameron mund të ketë bazuar pjesërisht linjën kryesore të dashurisë në Titanik në jetën e njerëzve që ishin aktualisht në bord. Nuk kishte shumë njerëz që mbijetuan, por Jack Thayer ishte një prej tyre. Ai besohet të jetë prototipi i karakterit të filmit Jack Dawson, me mjeshtëri të kryer nga Leonardo DiCaprio. Ndryshe nga Jack në film, Thayer ishte një pasagjer i klasit të parë dhe, sipas disa burimeve, kishte një lidhje me një aktore të re që ishte gjithashtu në bord, informon dritare.net.

9. Scream The Scream nga Edvard Munch

Filmi i famshëm horror Scream që ka emrin e njëjtë me pikturën me të njëjtin emër nga Edvard Munch. Për më tepër, maska që vrasësit veshin janë pothuajse një kopje e saktë e figurës në pikturën e famshme.

10. One Flew Over the Cuckoo’s Nest

Pacientët e vërtetë mendorë që jetonin në një psikiatri u përdorën për skena të caktuara në filmin One Flew Over Nest of Cuckoo’s.

11. Terminator

Aktorja Linda Hamilton, e cila ka luajtur Sarah Connor, ka një motër binjake, Leslie. Në skenën ku T1000 merr pamjen e Sarah, performanca u dha nga motra e Lindës. Ka edhe një skenë duke përdorur pasqyra në të cilat mori pjesë motra e saj.

12. Friends

Një tifoz i serisë ka llogaritur se gjatë dhjetë stinëve, Joey ka grumbulluar gjithsej 119,760 dollarë borxh ndaj Chandler./De.My-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.