11 Çajrat që zëvendësojnë në mënyrë perfekte një orë palestër

Çaji është një ndër lëngjet  më të konsumuara  pas ujit dhe konsumohet gjerësisht në të gjithë botën. Konsumi i çajit, në përgjithësi, është i lidhur me përfitime të shumta shëndetësore duke përfshirë parandalimin e qelizave të kuqe të gjakut nga dëmtimi dhe zvogëlimi i rrezikut të sëmundjeve të ndryshme të zemrës.

Dritare.net ka gjetur disa lloje të çajit që kanë më shumë efekt se të tjera lloje çajrash. Ne ju sugjerojmë 10 lloje çaji më të mirë që ndihmojnë në humbjen e peshës dhe zvogëlimin e yndyrës së barkut.

1. Çaji jeshil

Çaji jeshil është një nga llojet më të famshme të çajit dhe lidhet me përfitime të ndryshme shëndetësore. Është gjithashtu një nga çajet më efektive kur vjen puna te humbja e peshës.

2. Çaji  Puerh

Një formë e veçantë e çajit të quajtur Puerh është emëruar pas qytetit të Pu-erh në provincën e Yunnanit. Ajo ka një aromë qetësuese, prej dheu që zhvillohet me kalimin e kohës dhe zakonisht njerëzit pijnë pas vaktit. Sa më gjatë të ruhet, aq më e fortë është aroma.

Kjo parandalon krijimin e yndyrës dhe gjithashtu parandalon shtimin e peshës. Për më tepër, është gjetur që niveli i sheqerit në gjak dhe triglicerideve në gjak është më i ulët.

3. Çaj i zi

Ka elementë të ndryshëm dhe disa më të ngjashëm me çajin e gjelbër dhe çajin e bardhë, ajo lidhet me humbjen e peshës. Çaji i zi është i pasur me antioksidantë të quajtur flavonoidë, ose të njohur ndryshe si polifenole, të cilat janë të lidhura me shumë përfitime shëndetësore si humbja e peshës.

 4. Çaj  Oolong

Çaji Oolong është një lloj tradicional i çajit kinez që është oksiduar pjesërisht. Shpesh përshkruhet si një çaj me aromë frutore dhe aromë shumë të veçantë. Studime të ndryshme kanë treguar se çaji oolong mund të promovojë humbje peshe duke përmirësuar procesin e djegieve të yndyrës dhe përshpejtimin e metabolizmit. Polifenolet në çaj oolong janë pjesërisht përgjegjës për përfitimet e humbjes së peshës.

5. Çaj i bardhë

Ka një aromë shumë të dallueshme që ndryshon nga llojet e tjera të çajit. Ka një shije delikate, të lehtë dhe të ëmbël. Përfitimet e çajit të bardhë janë hulumtuar mirë gjatë viteve dhe variojnë nga përmirësimi i shëndetit deri në vrasjen e qelizave të kancerit.

Çaji i bardhë dhe çaji jeshil kanë të njëjtën sasi të grupit kristalor, të cilat kontribuojnë në humbjen e shpejtë dhe efektive të peshës.

6. Çaj Rooibos

Çaji Rooibos  mund të ndihmojë në mbajtjen e niveleve të glukozës në gjak, duke parandaluar simptoma të urisë që ndoshta të çojnë në konsum më të ulët të kalorive.

LEXO DHE :  Tentoi të kryente vetëvrasje, Paris Jackson del nga spitali

7. Çaj Matcha

Çaji Matcha, i njohur ndryshe si çaji i pluhur, arrihet nga e njëjta bimë si çaji jeshil. Por ndeshja është shumë e fuqishme sidomos kur është fjala për të ndihmuar me humbjen e peshës dhe është më efektive sesa çaji jeshil sepse është përpunuar ndryshe. Çaji Matcha është shumë i ulët në kalori – 1 gram përmban rreth 3 kalori.

8. Çaj me balsam limoni

Balsam limoni është një barishte që është i njohur për efektet qetësuese dhe është një nga pijet më të rekomanduara për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Balsam limoni i përket të njëjtës familje si mente. Përveç reduktimit të stresit, nxitjes së gjumit dhe përmirësimit të kushteve të lëkurës dhe flokëve, çaji i balsamit të limonit është një pije e shkëlqyeshme për njerëzit që dëshirojnë të përmirësojnë tretjen e tyre.

9. Çaj kanelle

Kanella ka aromë e ëmbël  që shton ngrohtësi dhe pasuri në enët e ndryshme në tryezat tona. Çaji i kanellës është natyrisht i ulët në kalori dhe mund të ndihmojë kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak, gjë që ju çon në konsumimin e më pak kalorive dhe parandalimin e shtimit të peshës. Konsumi i rregullt i kanellës inkurajon sistemin e tretjes për të funksionuar në mënyrë të duhur dhe mund të jetë pilula e re e mrekullisë për humbje peshe, veçanërisht për yndyrën në zonën e barkut.

10. Çaj shafran i Indisë

Shafran i Indisë është një erë e madhe e verdhë-portokalli që shton ngjyrën dhe mban shumë përfitime shëndetësore. Antioksidanti primar në këtë aromë është kurkumini i cili është një substancë anti-inflamatore që është përdorur për shekuj në mjekësinë kineze. Shafran i Indisë mund të ndihmojë në kontrollimin e shtimit të peshës, duke eliminuar obezitetin, dhe trajtimin e çrregullimeve metabolike.

Kur trupi nuk po lufton inflamacionin, është më e lehtë të fokusoheni në humbjen e peshës.

11. Limon dhe xhenxhefil

Limon dhe xhenxhefil kanë një shumëllojshmëri të përfitimeve për shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe rritjen e metabolizmit tuaj është një prej tyre. Ajo gjithashtu ka aftësinë për të rritur energjinë 3 herë më shumë se kafja apo sheqeri. Ai është i pasur me antioksidantë dhe mund të rrisë sistemin tuaj imunitar për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës C. Për më tepër, xhenxhefil ka aftësinë për të balancuar nivelet e sheqerit në gjak në trup, të cilat janë përgjegjëse për nxitjen e dëshirave ushqimore./Përshtati Artjola Cani-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.