18:36 - 21 Prill, 2019

Alarmi. Insektet në rritje/ Evropa po rrezikon përhapjen e sëmundjeve tropikale

Shkencëtarët kanë paralajmëruar se në Evropë po rrezikohet të përhapen sëmundjet tropikale, për shkak të rritjes së insekteve. “Sëmundjet që...
Alarmi. Insektet në rritje/ Evropa po rrezikon përhapjen e sëmundjeve tropikale

Video/ Ja si derdhen ujërat e zeza në Bunë!

Një ndër problemet më të mëdha që ka vendi unë përsa i përket turizmit, është edhe ndotja e deteve, liqeneve...
Video/ Ja si derdhen ujërat e zeza në Bunë!

Pashkët e përgjakshme në Sri Lanka, 207 viktima e 450 të plagosur

Një masakër e vëertetë në ditë ne Pashkëve mund të konsiderohet ajo që ka ndodhur në Sri Lanka, pas disa...
Pashkët e përgjakshme në Sri Lanka, 207 viktima e 450 të plagosur

Monsinjor Massafra: Për situatën në vend, nuk mund të fajësohet komunizmi

Arqipeshkëvi i Shkodrës Angelo Massafra, gjatë meshës së Pashkëve ka dhënë mesazhe të qarta për situatën politike të rëndë në...
Monsinjor Massafra: Për situatën në vend, nuk mund të fajësohet komunizmi

Papa Françesku për Pashkët: Mos humbni shpresën, mos u dorëzoni para problemeve!

Papa Françesku ka mbajtur meshën e Pashkëve në Vatikan, dhe ka mbajtur fjalën para mijëra besimtarëve katolikë. Papa, ka bërë...
Papa Françesku për Pashkët: Mos humbni shpresën, mos u dorëzoni para problemeve!

Pesë vajzat shqiptare më influente online

Nga Xheni Hatillari Nuk e di ende nëse mes moshatarëve të mi ka nga ata që për të paktën njëherë...
Pesë vajzat shqiptare më influente online

Shpërthime në Sri Lanka, 100 të vrarë në kisha e hotele

100 persona janë vrarë dhe më shumë se 200 të tjerë janë plagosur, pas shpërthimeve në kisha e hotele të...
Shpërthime në Sri Lanka, 100 të vrarë në kisha e hotele

Besimtarët katolikë kremtojnë sot ringjalljen e Krishtit

Sot festohet Pashkët në të gjithë botën, nga besimtarët katolikë. Edhe në Shqipëri besimtarët katolikë u mblodhën në Katedralen e...
Besimtarët katolikë kremtojnë sot ringjalljen e Krishtit

Rama uron Pashkët, me foton e veçantë!

Kryeministri Edi Rama, përmes një statusi në Facebook, ka uruar Pashkët. Ai ka uruar festën e katolikëve me një foto...
Rama uron Pashkët, me foton e veçantë!

Si do të jetë moti, e diel 21 prill 2019

Moti për sot do të jetë i kthjellët, duke u ndikuar nga masa ajrore të qëndrueshme. Herë pas here do...
Si do të jetë moti, e diel 21 prill 2019

LAJMET E DITËS

Shtatë filozofët më pak të njohur grekë, mësimet e të cilëve janë ende sot të rëndësishme

Sokrati, Platoni dhe Aristoteli, janë filozofët më të njohur të Greqisë së Lashtë. Ndërkohë, ka...

5 persona bllokohen prej 3 orësh në kanionet e Erzenit

5 persona kanë mbetur të bllokuar prej 3 orësh, në shpellën e Pëllumbasit në kanionet...

Martesat më të shkurtëra të hollivudit

55 orë ka zgjatur martesa e Britney Spears dhe Jason Alexander. Nga ana tjetër martesa e...

Alarmi. Insektet në rritje/ Evropa po rrezikon përhapjen e sëmundjeve tropikale

Shkencëtarët kanë paralajmëruar se në Evropë po rrezikohet të përhapen sëmundjet tropikale, për shkak të...

Aksident i rëndë në Levan-Fier/ 4 të plagosur

Një aksident i rëndë ka ndodhur ditën e sotme në aksin rrugor Levan-Fier. Mësohet se nga...

Historia e dhimbshme e Jolandës, e la burri me dy fëmijë për serben: Ajo më dërgonte foto nga resortet në Turqi

Atëherë kur ëndrrat e Jolandës ishin bërë thuajse realitet, me një bashkëshort që e kishte...

Video/ Ja si derdhen ujërat e zeza në Bunë!

Një ndër problemet më të mëdha që ka vendi unë përsa i përket turizmit, është...
Aeropirti Gisborne, Zelanda e Re

Foto/ A do të guxonit ta provonit një ulje në këto aeroporte!

Në botë ekzistojnë mjaft pista avionësh jo shumë komode për ulje. Në fotogalerinë më poshtë do...

Grabitja në Rinas/ Ja ku u modifikua makina “Hetimi tatimor”!

Në vazhdën e përpjekjeve intensive për të zbardhur grabitjen e 9 prillit 2019 në aeroportin...

Pashkët e përgjakshme në Sri Lanka, 207 viktima e 450 të plagosur

Një masakër e vëertetë në ditë ne Pashkëve mund të konsiderohet ajo që ka ndodhur...

Ukraina voton sot, sondazhet nxjerrin fitues komedianin

Ukrainasit janë duke votuar ditën e sotme, në të gjithë vendin në raundin e dytë...

Autorja e Harry Potter: Rregullat për të qenë të suksesshëm!

Ajo është një romanciere ose më mirë e njohur si autore e serialit fantastik, Harry...

Monsinjor Massafra: Për situatën në vend, nuk mund të fajësohet komunizmi

Arqipeshkëvi i Shkodrës Angelo Massafra, gjatë meshës së Pashkëve ka dhënë mesazhe të qarta për...

Papa Françesku për Pashkët: Mos humbni shpresën, mos u dorëzoni para problemeve!

Papa Françesku ka mbajtur meshën e Pashkëve në Vatikan, dhe ka mbajtur fjalën para mijëra...

Festa e Pashkëve/ Papa Françesku shtrihet në dysheme për lutje

Gjatë meshës së Pashkëve Ati i Shenjtë, Papa Françesku është shtrirë në dysheme para qindra...

Foto qesharake dhe të çuditshme njëkohësisht!

Konfuzioni është një emocion që të bllokon mendjen për të menduar qartë. Dhe juve mund...

Ide si ta bëni hyrjen e shtëpisë, të duket si përrallë

Që shtëpia juaj të duket e mrekullueshme, duhet të kujdeseni për çdo detaj. Këtu, hyn...

Ja efektet e sodës së bukës, në ndalimin e dhimbjeve të artritit!

Soda e bukës njihet si një produkt çudibërës jo vetëm për pastrim, por dhe për...

Urimi veçantë i Meghan dhe Harryt, për ditëlindjen e mbretëreshës Elizabeth!

Sot, mbretëresha Elizabeth II feston ditëlindjen, ndërkohë një urim të veçantë ka marrë nga duka...

Ngjela: Po perëndon Shqipëria, apo korrupsioni i saj?

Avokati i njohur Spartak Ngjela, ka postuar një foto nga perëndimi i diellit në bregdet. Krah...

Rënia e iluzionit për arbitrin amerikan

Nga Andi Bushati Diplomatët amerikanë janë përfshirë në një betejë të ashpër dhe përtej limiteve me...

Mbretëresha Elizabeth II feston ditëlindjen, ja sa vjeç mbush!

Mbretëresha Elizabeth II feston ditëlindjen sot. Këtë vit, ditëlindja e saj përkon me të dielën...

Rrëzohet kamioni me pllaka guri në malin e Tomorrit, vdes 36-vjeçari

Një ngjarje e rëndë është shënuar sot në malin e Tomorrit. Një shofer 36-vjeçar me...
Londër, Angli

8 vende të mrekullueshme, për të vizituar për Pashkë!

Në lulëzim të natyrës, qiellit blu dhe ditëve më të gjata, ju duhet të merrni...

Kosova dhe shqiptarët në rajon

Kosova dhe shqiptarët në rajon

SHKRIME TË DRITANIT

SHKRIME TË RUDINËS

DRITARE PODCAST

Dritare Podcast -Amos Oz

PITILUSHE PODCAST

LAJMET MË TË LEXUARA

DRITARE PLUS

LAJME NGA URA E GALLATËS

Zbulohet mesazhi i fshehtë i Ilir Metës

Meta ka qënë shumë i zënë sot në mëngjes pasi agravimi i situatës kërkonte ndërhyrjen e tij. Së pari mendoi që duhet t’i bënte thirrje...

Pjesë nga ditari i Ramës: Çfarë mendon për 16 marsin!

E dielë 10 Mars U bënë tre ditë që jam në Fier dhe nuk më iket. Më merr edhe Linda në telefon se bëhet merak,...

Dash Shehi: Nardit i ka kërcyer tangërlliku

Gjatë protestës së të martës, Dash Shehi nuk ka qenë shumë aktiv, madje nuk mori as fjalën. Gjithë kohës ai foli në celular me...

BLOG NE DRITARE

Rënia e iluzionit për arbitrin amerikan

Nga Andi Bushati Diplomatët amerikanë janë përfshirë në një betejë të ashpër dhe përtej limiteve me opozitën shqiptare. Që...

Lamtumirë ‘isha’! Europa dhe Amerika njohin opozitën e re...

Nga Frrok Çupi Është një send i kotë të rrokonisesh me lajme mbi ‘Bashën’, mbi ‘Monikën’, mbi ‘Gridën’ e...

Këtu qeveriset: Rruga e mbarë! Mbarë paç!

Nga Veton Surroi Rruga e zhvillimit me këso qeverisje? Rruga e mbarë, mbarë paç! 1. Është një cikël që i përcjell...

Mos e thërrisni më Rudina e Azemit

Nga Andi Bushati  Megjithëse Sali Berisha e ka quajtur “e bija e të atit”, duke iu referuar kokëçarjeve që...

SHKRUAJ NË DRITARE

Abuzimi me pushtetet, një ogur i keq për vijimësinë!

Nga Av. Denisa Daka Çdo taksapagues i biznesit të vogël e jo vetëm është përballur përgjatë këtyre ditëve me...

Deputetët e rinj dhe liderët e vjetëruar të opozitës

Nga Nertil Jole Në dritën e zhvillimeve të ditëve të fundit, është lehtësisht e dallueshme që opozita joparlamentare ka...

Gabove motër….

Nga Moza Boletini Me të vërtetë na gëzoi lajmi se një vajzë e re po martohej, e po krijonte...

Kjo krizë absurde që zgjidhet vetëm duke u thelluar!

Nga Dosti Banushi Opozita që kërkon të marrë pushtetin, e di mirë se të gjithë bëhen mbretër, aty ku...

SHQIPTARËT E MREKULLUESHEM

Josefi, një vlonjat fantastik në galeritë më të mira të Nju...

Nga Enkeleda Bodini Keni dëgjuar për Josef Koten? Nëse jo, mos e humb këtë shkrim. Jozefi është piktor dhe veprat e tij ekspozohen në galeritë më të mira amerikane, në Cutter and Cutter Fine Art apo Ocean Galleries Stone Harbor. Aty ku gjen Chagall, Miro, Dali, do gjesh edhe piktorin vlonjat. Dritare.net do...

SHOWBIZZ

Kam provuar të bëj seks, por më shkakton ankth!

Pyetje Sofit: Jam një 20-vjeçare në universitet. Dëshiroj me çdo kusht të krijoj një marrëdhënie serioze apo dhe thjesht të jem me dikë, por më kap ankthi...

Vjehrra ime është përbindësh!

Pyetje Sofit: Jam shumë e inatosur me vjehrrën time.  Nuk e kam pëlqyer që në fillim, por tani është kthyer në një person mbytës.  Kërkon shumë vëmendje...

Si mund ta shpëtoj martesën time?

Pyetje Sofit: Zbulova para një muaji që bashkëshorti më tradhton. Jemi bashkë prej 12 vjetësh, kemi kaluar bashkë plot gjëra, por këtë nuk po e kaloj dot. U...

Pesë vajzat shqiptare më influente online

Nga Xheni Hatillari Nuk e di ende nëse mes moshatarëve të mi ka nga ata...

5 gjëra që duhet të bëni, për të përfituar nga interneti!

Nga Xheni Hatillari Jam e sigurt që edhe ju një herë të vetme keni dëgjuar...

5 arsye pse nesër duhet të shkosh në Belsh!

Prej punës, këto kohë më duhet të udhëtoj shpesh në zona ku ndodh të...

HOROSKOPI NE DRITARE

Horoskopi Ditor

Horoskopi i datës 21 prill 2019

Dashi Falë Marsit sot do jeni më luftarakë dhe shumë...

Horoskopi Javor

Horoskopi javor 15- 21 prill 2019

Dashi Mërkuri do ju bëjë shumë energjikë gjatë kësaj jave...

Horoskopi Mujor

Horoskopi i muajit prill 2019

Dashi Ky nuk ka për të qenë muaji më i...

Çfarë nuk dini për shenjën tuaj

Shenjat më të forta të horoskopit? Ja cilat janë

Astrologjia thotë se sipas shenjës së horoskopit dhe elementit...

MOTI NË DRITARE

Si do të jetë moti, e diel 21 prill 2019

Moti për sot do të jetë i kthjellët, duke u ndikuar nga masa ajrore të qëndrueshme. Herë pas here do të ketë kalime vranësirash të lehta, më të dukshme në zonat jugore dhe juglindore...

Si do të jetë moti, e shtunë 20 prill

Moti do të dominohet nga kthjellime dhe vranësira kalimtare në Shqipëri. Ndërsa pasditja sjell kalime vranësirash nëpër territor, më të theksuara në zonat verilindore-juglindore. Parashikohet që edhe orët e natës të vijojnë në të...

Ndalojnë reshjet e shiut, ja si do të jetë moti sot!

Dita e sotme do të ndikohet nga mot i kthjellët dhe me vranësira kalimtare, deri në mesditë. Pasditja dhe nata do të sjellin shtim të vranësirave në të gjithë vendin, ku më të dukshme...

Shirat vazhdojnë, ja sa do të jenë temperaturat sot!

Orët e para të ditës dominohen nga alternime kthjellimesh dhe vranësira kalimtare në të gjithë territorin, por më të dukshme në ekstremin jugor. Pasditja sjell zhvillim të vranësirave në pjesën më të madhe të...

BOTA

Pashkët e përgjakshme në Sri Lanka, 207 viktima e 450 të plagosur

Një masakër e vëertetë në ditë ne Pashkëve mund të konsiderohet ajo që ka ndodhur në Sri Lanka, pas disa shpërthimeve në seri në...

Ukraina voton sot, sondazhet nxjerrin fitues komedianin

Ukrainasit janë duke votuar ditën e sotme, në të gjithë vendin në raundin e dytë të zgjedhjeve. Komediani dhe politikani i ri Volodimir Zelensky është...

Mbretëresha Elizabeth II feston ditëlindjen, ja sa vjeç mbush!

Mbretëresha Elizabeth II feston ditëlindjen sot. Këtë vit, ditëlindja e saj përkon me të dielën e Pashkëve, ditën më të rëndësishme festive në kalendarin...
fotoja fituese

Konkursi/ Ja 15 fotot më të mira të mediave në botë!

Ka përfunduar konkursi “World Press Photo 2019”, (Fotoja e Shtypit Botëror 2019). Në këtë konkurs kanë marrë pjesë 78.000 foto të bëra nga 4738 fotografë. Fotoja...

KURIOZITETE

Shtatë filozofët më pak të njohur grekë, mësimet e të cilëve janë ende sot...

Sokrati, Platoni dhe Aristoteli, janë filozofët më të njohur të Greqisë së Lashtë. Ndërkohë, ka shumë filozofë të tjerë grekë, leksionet e të cilëve,...
Aeropirti Gisborne, Zelanda e Re

Foto/ A do të guxonit ta provonit një ulje në këto aeroporte!

Në botë ekzistojnë mjaft pista avionësh jo shumë komode për ulje. Në fotogalerinë më poshtë do të mund të gjeni dosa aeroporte, ku ulja e...

Autorja e Harry Potter: Rregullat për të qenë të suksesshëm!

Ajo është një romanciere ose më mirë e njohur si autore e serialit fantastik, Harry Potter. Libri ka tërhequr vëmendje në mbarë botën, ka...

Foto qesharake dhe të çuditshme njëkohësisht!

Konfuzioni është një emocion që të bllokon mendjen për të menduar qartë. Dhe juve mund t’ju ketë ndodhur të jeni bllokuar, kur keni parë...

STIL JETE

Ide si të kombinoni xhaketat xhins, në pranverë dhe verë!

Ajo që asnjëherë nuk mungon në gardërobën e një vajze, është xhaketa xhins. Një veshje sa e vjetër aq edhe trendi, e cila mund...

Pesë gabime që duhet t’i shmangni me kremrat hidratues

Hidratimi i lëkurës duket një detyrë e thjeshtë, por ju nuk e dini sesa gabime bëni dhe për këtë nuk jeni të vetëdijshëm.  Shikoni...

Disa modele fustanesh, për një mbrëmje festive!

Fundjava është këtu, dhe sigurisht, një mbrëmje festive do ta keni sonte, ose të dielën mbrëma. Një festë me miqtë, një darkë familjare, apo...

Disa ide fantastike si të visheni sa më bukur, për Pashkë!

Erdhën Pashkët! Dhe të gjithë mendojmë për festimet dhe darkat familjare. Pashkët janë ato ditë kur gjithë njerëzit festojnë dhe argëtohen. Planifikimi i asaj që...

SHËNDET

PA FILTRA

DRITARE NË VITE

Intervista e Sadije Agollit, gruas së rrallë te Dritëroit unik

Nga Rudina Xhunga Kjo eshtë nje intervistë e realizuar me 6 gusht 1995 me Sadije Agollin, një grua e rrallë, që e shoqëroi burrin unik ...

Anthony Giddens: Shqipëria duhet të kuptojë ndryshimet e thella, që po...

Nga Rudina Xhunga Me Giddens u takova në sajë të Henri Çilit. Henri është njëri prej njerëzve që kam miqësi qyshkur ndanim bashkë faqet e...

Udhëtim

NA NDIQNI NE

77,505FansaPëlqeje
10,741NdjekësitNdjek
26,226NdjekësitNdjek

Ushqim

SI TË MOBILOSH SHTËPINË

- Advertisement -

Dritare TV

Dokumentar/ 1997, viti i tmerrshëm që rrezikon rikthimin në 2019

Çfarë ndodhi në vitin e tmerrshëm të 1997? Çfarë ndodhi në vitin e çmendurisë kolektive, ku shqiptarët morën armët duke vrarë njëri-tjetrin? Skenat piramidale që rrënuan shqiptarët, politika, vënia në pikëpyetje e ekzistencës së popullit shqiptar....